gif Kmenové buňky otázky a odpovědi - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Kmenové buňky otázky a odpovědi
vendulka

Kmenové buňky otázky a odpovědi

Zeptali jsme se Mgr. Moniky Veberové, ředitelky společnosti Archiv Buněk, která je jednou z 21 evropských poboček švýcarské společnosti Life-Sciences, zabývající se uchováváním kmenových buněk získaných z pupečníkové krve pro vlastní potřeby dárce:

1. Co jsou to kmenové buňky ?
Kmenové buňky jsou základními stavebními bloky organismu ? buňkami života. Během embryonálního vývoje se přeměňují v rozmanité typy buněk těla, počínaje buňkami srdečního svalu, nervovými buňkami, červenými krvinkami, buňkami pokožky až po stavební buňky oka. Později kmenové buňky regenerují poškozené tkáně ve zcela vyvinutém těle a průběžně mění zesláblé buňky. Zastávají pro nás roli životně důležitých ochránců zdraví. Transplantací je lze využít k náhradě buněk a tkání nezbytných pro život a zdraví.
 
2. Jak je možné je získat?  
Největším zdrojem je pupečníková krev a kostní dřeň. Pupečníková krev je vydatným zdrojem mladých kmenových buněk vysoké kvality. Věk kmenových buněk totiž do velké míry ovlivňuje jejich funkceschopnost, která jim umožňuje přeměňovat se v jakýkoli typ buněk, např. v buňky jaterní, nervové či v jiné tkáňové buňky, přičemž dokáží udržovat samy sebe. Věk kmenových buněk PK je 9 měsíců. 

3. Měla by podle Vás maminka uvažovat o tom, že pupečník svého dítěte nechá uschovat? Pokud ano, proč? Jaké výhody to může mít do budoucna? 
Určitě ano, jedná se o snadný a bezpečný odběr s minimálním rizikem pro dárce
a hlavně jedinečnou příležitost, jak získat mladé a zdravé kmenové buňky nezatížené vlivy zevního prostředí. Navíc v případě autologního odběru se jedná o perfektní shodu, tedy nehrozí odmítavá reakce organismu a v případě potřeby jsou buňky ihned k dispozici. S pomocí běžných screeningových metod je možné prakticky vyloučit riziko infekce. Za zmínku jistě stojí i vyšší úspěšnost a možnost genetické manipulace, tedy využití v genové terapii v budoucnosti.

4. K čemu všemu je možné v budoucnu kmenové buňky využít a kdo je může využít
(jen ten, komu patří nebo i rodinní příslušníci)?
Z výsledků dosavadních výzkumů a z odborné literatury je zřejmé, že využití kmenových buněk  nabízí dříve jen těžko představitelné, téměř zázračné možnosti léčení. Již bylo prokázáno, že kmenové buňky ve slinivce břišní jsou schopny se proměnit na ostrůvky buněk produkujících inzulín, tím by se při transplantaci do organismu mladých cukrovkářů dalo vyloučit denní podávání inzulínu formou injekce. Podle německých badatelů se tato metoda během několika let stane klinicky využitelnou. Vědci připravují využití kmenových buněk k terapeutickým účelům pro léčení nemocí, které nejčastěji končí smrtí, např. nemocí srdce a cévních nemocí. Již se objevily zprávy o tom, že se kmenovými buňkami podařilo nahradit odumřelé buňky srdečního svalu po infarktu nebo odumřelé buňky po mozkových příhodách. Odborníci předpokládají, že za 5-10 let se budou kmenové buňky účinně a v širokém okruhu využívat k léčbě takových nemocí, které se v současnosti nedají léčit nebo jsou léčeny jen v omezené míře, jako např.Alzheimerova a Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza. Sem také můžeme zařadit  pacienty s těžkými úrazy páteře, poranění míchy. Vzorek kmenových buněk lze v zásadě použít k léčbě kteréhokoliv rodinného příslušníka (pokrevního příbuzného). Nedojde-li k jejich použití u dárce buněk, lze provést tzv. HLA typizaci (vyšetření zaměřené na imunologickou kompatibilitu) k objasnění toho, jakou šanci má jejich aplikace dané osobě. Jakékoliv použití vzorku vyžaduje písemný souhlas vlastníka kmenových buněk nebo jeho zákonného zástupce.


5. Stalo se módou skladovat pupečníkovou krev právě kvůli kmenovým buňkám, jaké jsou pro to důvody?
Řekla byste, že je to móda, pokud muži, u něhož je diagnostikovaná rakovina varlat, je nabídnuto před léčením pomocí chemoterapie uskladnění spermatu ve spermobance proto, aby se zvýšila jeho šance mít později dítě pomocí umělého oplodnění? Nové studie ukázaly, že kmenové buňky bude pravděpodobně možné aplikovat při léčení řady nemocí, jenž se vyskytují poměrně často, jako je například infarkt myokardu. Vytváření nervových buněk naznačuje schopnost léčby mrtvice v iniciační fázi nebo poranění míchy a kdyby se kmenové buňky přiměly produkovat inzulín, potom bychom mohli mluvit o léčení některých forem cukrovky, nemluvě
o posledních zprávách o aplikaci kmenových buněk při regeneraci kožních buněk při léčbě popálenin. Tyto výsledky podporují důležitost autologního uchovávání těchto kmenových buněk, které by jinak skončily spolu s placentou jako lékařský odpad při porodu.

6. Znamená to, že kmenové buňky jsou přelomem léčení v budoucnosti?
Kmenové buňky jsou jedním z předních témat programů vědeckého výzkumu a publikovaných zpráv v lékařských časopisech. Existují velká očekávání v oblasti aplikace kmenových buněk od transplantace buněk tkání až po genovou terapii, ale lze jen těžko předpovídat, jaký bude skutečný rozsah a praktické využití této nové oblasti.

Další informace o kmenových buňkách získáte na www.archivbunek.cz .   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo