gif Spaní s rodiči zvyšuje sebedůvěru - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Spaní s rodiči zvyšuje sebedůvěru
Z knih

Spaní s rodiči zvyšuje sebedůvěru

Téměř všechny matky mohou potvrdit, že když mají dítě u sebe v bezprostřední blízkosti, vyspí se ony samy i dítě mnohem lépe. Odpadá odbíhání a kontrolování, zda dítě dýchá, zda mu něco nechybí apod.

I kojení je jednodušší, protože dítě může být kojeno podle svých potřeb a maminka je přitom vyrušována minimálně.
Obavy, že matka dítě zalehne, jsou neopodstatněné. To by se mohlo stát jen v případě, že je matka utlumena léky, alkoholem nebo drogou. Navíc kojící matka spí automaticky čelem k dítěti, což je chrání před přikrytím polštářem či pokrývkou. „Společné spaní je navíc dobrou prevencí syndromu náhlého úmrtí dítěte (viz 279. SIDS), protože když maminka spí s dítětem, stále lehce vnímá změny v dechu dítěte. Starosti, že si dítě zvykne spát s rodiči a nebude potom chtít spát samo, jsou plané. Neopodstatněná je rovněž obava, že dítě naruší intimní život rodičů,“ říká dětská lékařka MUDr. Marie Lachsová.
Mnohé výzkumy ukázaly, že děti, které s rodiči nespaly, byly úzkostnější, měly nižší sebevědomí a někdy i více problémů v navazování vztahů. Spaní s rodiči naopak zvyšovalo sebedůvěru, děti byly samostatnější a měly lepší vztahy k ostatním. Společné spaní maminky s miminkem, zvlášť pokud kojí, je tedy naprosto v pořádku a posiluje úzký vztah matky dítěte způsobem, který se nedá nahradit. Ve většině kultur spí matky společně se svým miminkem – aspoň v prvních měsících.

Jakou postýlku pořídit
I když dítě spí v noci společně s maminkou, postýlku potřebovat bude.
Postýlka pro miminko by měla být z přírodního materiálu, natřená zdravotně nezávadným nátěrem. Příčky ohraničující postýlku nemají mít mezi sebou vzdálenost větší než 75 mm a menší než 45 mm.
A jakou pořídit matraci? Těch je na trhu velké množství, takže výběr je opravdu bohatý. Dbejte na to, aby matrace nebyla příliš měkká – aby dítě neleželo v dolíku a nekřivilo si tím páteř.
Kojenci nedávejte polštář. Není vhodný pro správný vývoj páteře a také by mohl způsobit dušení dítěte, zvláště u starších kojenců, kteří někdy spí na bříšku nebo opřeni na kolínkách a ručičkách.
Důležité je umístění postýlky v bytě – na klidné místo, světlo má dopadat z boku. Dávejte pozor na nevhodné předměty v postýlce – šňůrky, knoflíky…

Vlastní pokoj pro dítě
Obáváte se, že když budete spát v posteli společně s miminkem, nebude později chtít spát ve své postýlce nebo ve svém pokoji samo? Zvykat dítě na vlastní pokoj začněte postupně přes den – např. při spánku po obědě. Nebude to v něm vyvolávat úzkost, jako kdyby tam spalo v noci. Dětský pokoj vymalujte klidnými barvami, volte tlumené, nepřímé osvětlení. Postýlku nedávejte k oknu do ulice. Bydlíte-li na skutečně hlučné ulici, zavěste do pokoje dvojité závěsy.

Večerní pláč miminka, které „nemůže zabrat“, bývá u malých dětí běžný. Dítě se prostě „nastartovalo“ a teď neví, jak se uklidnit. Vezměte plačící dítě do tiché místnosti, kde je aspoň přítmí, položte si je třeba na rameno, nemluvte na ně, ale pobrukujte tiše nějaký jednoduchý popěvek nebo ukolébavku.

Místnost, kde spí dítě ve dne, by měla mít teplotu asi 22 °C, pro noční spaní kolem 18 °C.
 

Knižní novinka

300 rad pro první rok s dítětem
autor: Chvátalová
nakladatel: PORTÁL www.portal.cz
rok vydání: 2006
rozsah: 320 stran
vazba: brožovaná
ISBN: 80-7367-138-7
Cena: 197,- Kč
 


   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo