gif Po příchodu z porodnice - když ''šití'' bolí - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Po příchodu z porodnice - když ''šití'' bolí
Z knih

Po příchodu z porodnice

Šestinedělí
Bez ohledu na to, jak proběhl porod, se každá maminka musí vyrovnat s určitými obtížemi, které patří k období zvanému šestinedělí. Děloha se během šesti týdnů po porodu navrací do původního stavu, vyrovnává se hormonální hladina, tělo se zbavuje přebytečné tekutiny.

Některé ženy po porodu krvácejí zhruba dva týdny, ale u mnoha maminek přetrvává krvavý výtok, tzv. očistky, celých šest (někdy i osm) týdnů. Kdyby se vám cokoli nezdálo (může se např. objevit silný, jasně červený, krvavý výtok, který se od předešlého liší, může vás trápit nadměrné pocení, můžete dokonce zažívat návaly horkosti), neváhejte se poradit s lékařem!
Po vaginálním porodu se kontrola provádí – pokud je vše v pořádku – až po šestinedělí, po císařském řezu již po dvou týdnech. Pokud se vám však zdá, že něco není v pořádku, jděte na kontrolu kdykoli! Mnohé maminky trápí po porodu hemoroidy (vyhřezávající žíly v konečníku). Jejich příznaky se dají zmírnit používáním speciálních prostředků. Poradí vám lékař nebo i lékárník. Pomoci mohou i prostředky na zjemnění stolice a také strava bohatá na vlákninu. Během šestinedělí by se hemoroidy měly zlepšit, pokud se tak nestane, je na místě porada s lékařem!

Když bolí „šití“
Pokud byla provedena tzv. epiziotomie (nástřih hráze) nebo došlo ke spontánnímu natržení, lékař hráz po porodu zašil.
V prvních dnech po porodu možná cítíte mírné pobolívání v místě jizvy. V takovém případě měňte vložku co nejčastěji (oblast genitálu je ostatně nezbytné udržovat stále v čistotě, i kdyby nic nebolelo) a nechte „šití“ občas větrat (na lůžku si sundejte kalhotky a pod hýždě si podložte vložky). Jestliže vás bolest hojící se hráze příliš obtěžuje, přiložte si na chvilku led z mrazáku, který jste vložila do plastikového sáčku. Sezení si usnadníte, když si na židli dáte dětský nafukovací kruh.
Rodidla je třeba opláchnout po každém močení i stolici (po stolici se nikdy neutírejte směrem od konečníku k pochvě, aby se do oblasti genitálu nedostala nečistota) a vždy pečlivě osušit, nejvhodnější jsou jednorázové papírové ubrousky nebo trhací ubrousky v roli (papírové kuchyňské utěrky). Není vhodné genitál otírat osuškou na celé tělo, protože stopy očistků by se mohly přenést na prsa.

Děloha se zavinuje
Po porodu se musí děloha „smrsknout“ na původní velikost, proto prodělává velké změny.
Někdy je to doprovázeno bolestmi, které maminka pociťuje nejčastěji a nejsilněji při kojení. Když totiž kojenec saje mateřské mléko, zvýší se v těle maminky tvorba oxytocinu – hormonu, který mimo jiné způsobuje stahy dělohy. Proto je také kojení nejlepším pomocníkem dělohy při jejím „zavinování“. Jestliže tedy při kojení ucítíte pobolívání v podbřišku, podobné bolestem při menstruaci, neznepokojujte se – znamená to, že vše probíhá tak, jak má.
A vzhledem k tomu, že porodní kanál není ještě zcela uzavřený a mohla by se do něj zavléci infekce, nedoporučuje se v prvním měsíci po porodu užívat menstruační tampony.

 

Knižní novinka

300 rad pro první rok s dítětem
autor: Chvátalová
nakladatel: PORTÁL www.portal.cz
rok vydání: 2006
rozsah: 320 stran
vazba: brožovaná
ISBN: 80-7367-138-7
Cena: 197,- Kč
 


   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo