gif Maminka po příchodu z porodnice potřebuje odpočinek - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Maminka po příchodu z porodnice potřebuje odpočinek
Z knih

Maminka po příchodu z porodnice potřebuje odpočinek

Příchod maminky s miminkem z porodnice přinese do života rodiny velkou změnu. Stojí za to společně probrat, co je pro rodinu nejdůležitější a bez čeho je možné se aspoň nějaký čas obejít. Mezi prioritami rodiny by mělo být dost odpočinku pro maminku.

Starší sourozenci a tatínek by měli vymyslet, jak by mamince ulevili a ulehčili v jejích dosud samozřejmých povinnostech. Mohou třeba připravit pro všechny večeři, třídit prádlo do pračky, i mladší děti mohou pomoci s žehlením rovných kousků – o nápady jistě nebude nouze.

Mnohá novopečená maminka trpí stálou únavou. Má za sebou porod, což je sama o sobě těžká práce, neustálá péče o miminko ji vyčerpává. To vše je normální a časem se to upraví. Při déletrvající únavě je však dobré myslet na to, že se může projevovat chudokrevnost (pomůže železo obohacené o vitaminy) či hormonální problémy. Když je maminka trvale a dlouhodobě unavená, je vždy na místě poradit se s lékařem.

Otec a péče o novorozeně
Otec by se měl zapojovat do všech aktivit, které s péčí o novorozené dítě souvisejí. „Vzhledem k tomu, že každá činnost může mít jen jednoho šéfa, pokládám za vhodné, aby zejména v prvních měsících vývoje dítěte přijal muž roli pomocné síly,“ radí dětský psycholog PhDr. Václav Mertin. Žena díky okolnostem většinou lépe zvládá rutinní činnosti s dítětem jako oblékání, přebalování apod. Když má muž dostatek příležitostí, dospěje i on postupně k větší jistotě. Provádí pak tyto činnosti nepochybně dobře, ale přece jen trochu jinak než matka. „V této chvíli je důležité, aby žena akceptovala tyto dílčí odlišnosti přesto, že neodpovídají zcela jejím představám,“ říká V. Mertin. Pokud nejde o ohrožení zdraví dítěte (což většinou opravdu nejde!), není nutné prosazovat vlastní způsoby jako jediné správné.
Téměř každý novopečený tatínek, pokud nemá zkušenosti ze své původní rodiny např. s výrazně mladšími sourozenci, je zpočátku ve vztahu k novorozenci a malému kojenci spíše divákem než iniciativním aktérem. A mnohou maminku jeho „okounění“ ještě přivede k reakcím typu „teď se mi tady nepleť“. Tatínkovi-divákovi by však naopak měla dát najevo, že o pomoc stojí a že jeho aktivní přítomnost je pro ni i pro dítě důležitá. Často také mamince po příchodu z porodnice pomáhá babička. Dejte však pozor, aby tatínek nebyl v prvních dnech odstaven na vedlejší kolej!
 

Knižní novinka

300 rad pro první rok s dítětem
autor: Chvátalová
nakladatel: PORTÁL www.portal.cz
rok vydání: 2006
rozsah: 320 stran
vazba: brožovaná
ISBN: 80-7367-138-7
Cena: 197,- Kč
 


   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo