gif Kojení a odstavení - Miminko.com

Zpět na úvodní stranu Přítelkyně.eu Těhotentsví Kuchařka
Zpět na úvodní stranu
Fóra a diskuze Přihlašte se Těhotenský kalendář Encyklopedie Články Odkazy
Ankety
Fotogalerie maminek, miminek, zvířátek, prostě všech, kteří mají rádi Miminko.com! Připomínky
VyhledĂĄvĂĄnĂ­
Poradny Kontakt
Informace
Reklama
Anketa
Fórum
   

Kojení a odstavení
Vendulka

Odstavení - doba odloučení

Odstavení  od prsu je víc než jen ukončení kojení. Je to odloučení od obzvláště intimního a navíc ničím nesrovnatelného společenství. Končí období, kdy je matka pro dítě téměř jediným zdrojem života

Poskytuje výživu, dává teplo a útěchu. S prvním douškem z lahvičky nebo s první lžící kaše probíhá akt osamostatnění - nyní je dítě na matku odkázáno o trochu méně.
Odstavení od prsu je pro mnoho matek problematickým tématem. Pro mnohé z nich nastává mnohem brzy, buď protože dítě začne prs tvrdošíjně odmítat, přestože má matka dost mléka, nebo protože tvorba mléka pomalu, ale neustále klesá, aniž by matka mohla  tento proces zastavit.  Spousta matek má opačné potíže. Rády by dítě odstavily, protože je už považují za dost velké, ale především v noci mnohé děti neakceptují nic jiného než prs.  Další matky považují kojení samy za něco velkolepého a současně jsou přesvědčeny, že kojení je pro celkový vývoj jejich dítěte natolik zásadní, že kojí ještě i dvouleté dítě.
Dnes považují dětští lékaři a odborníci na výživu zhruba šest měsíců za ideální dobu kojení. Podstatně delší kojení, nad jeden rok, považují mnozí odborníci naopak za problematické. Jsou toho názoru, že starší a tím mnohem uvědomělejší dítě by mohlo prožívat odstavení - pokud není iniciováno jím samotným, nýbrž  matkou - jako odmítnutí.

Praktické rady k odstavení

Odstavení od prsu představuje pro matku a dítě zásadní změnu. Nejlepší je postupovat následovně:
Jako první jídlo z prsu byste měli nahradit to, při kterém dítě podle zkušenosti nejméně pije, případně ve kterém máte nejméně mléka. Důležité je také, aby dítě nebylo příliš hladové, ani příliš unavené, aby do jisté míry ochotně jedlo ze lžičky. Před každým sáním z prsu můžete dítěti nabídnout několik lžiček kaše. Pokud se s tím dítě už vyrovnalo a nebrání  se těmto novým zvykům, nesaje pak z prsu tak silně jako obvykle, protože je už trochu syté. To má tlumivé účinky na tvorbu mléka.
Osvědčeným nápojem pro matky, které chtějí ukončit kojen, je šalvějový čaj který znatelně redukuje tvorbu mléka. I ve fázi odstavování se mohou na prsou vytvořit zatvrdlá místa. Úlevu  poskytují i  zde  studené obklady (eventuálně namočené do genciánové violeti nebo tvarohové obklady).

Zdroj: První tři roky života dítěte, Doro Kammerer, www.grada.cz   
Související odkazy
MožnostiTIP: Přítelkyně.eu - internetový časopis pro ženy

 Venive.cz - dámské spodní prádlo

Zbytkylátek.cz - látkové zbytky, zbytky látek na kreativní tvoření, levné látky, látky na patchwork

Vendula Moravcová - Miminko.com 2005 - 2015 - Všechna práva vyhrazena


Kalhotky Tanga Podprsenky Punčochové zboží Podvazky Luxusní soupravy Svatební spodní prádlo Košilky, korzety, tílka Pyžama a noční košile Plavky 2015 Pánské spodní prádlo Dětské spodní prádlo Vše za 99,-Kč PLAVKY VÝPRODEJ Pánské ponožky Dámské ponožky Vánoční červené prádlo